Bank Anatolian [beta]

Yaklaşık 5 aylık yoğun çalışma sonucunda Bank Anatolian beta sürümüyle açılıyor. En kısa sürede tam sürüme geçmek için çalışmalarımız sürerken, sizlerin de katılımıyla bu sürecin hem siz kullanıcılarımız hem de platformumuz açısından faydalı olacağını düşünüyoruz.

Bank Anatolian, ekonomik hizmet vermeyi amaçlayan bir kripto para takas platformudur. Kullanıcıların alış-satış hacimlerine göre onlara uygulanacak komisyonları belirlemek yerine herkese düşük oranda komisyon uygulamak ve ekonomik hizmet vermek, yüksek güvenlikten sonraki en önemli ilkedir.

Bank Anatolian, kullanıcıların hızlı bir şekilde hesap oluşturup bakiye yükleyebilmelerini ve alış-satış işlemlerini en ekonomik şekilde yapabilmelerini sağlamayı amaçlamaktadır. Fakat yükselen kripto para fiyatları sebebiyle kripto para transfer işlemlerinin maliyetleri ve süreleri gittikçe artmaktadır. Bank Anatolian’da, ekonomik hizmet vermek için para çekme işlemlerini topluca gerçekleştirmek ve kullanıcılardan düşük hizmet bedeli kesmek başlıca hedeflerimizden. Kripto para çekimlerinde/gönderimlerinde ödenecek gerekli işlem ücreti (transaction fee) oranı yüksek tutulur ve gönderilmemiş çekim taleplerinizi (withdrawal) istediğiniz zaman iptal edebilme imkanınız vardır (sunuculardaki sonucun websitede görünmesinde bir kaç saniye fark oluşabilir). Böylece transfer halinde olan kripto paralarınız için kaygılanmazsınız. Bu, para çekme işlemlerinizin onaylanıp uygulanması için uzun bekleme sürelerine sebep olabilir fakat istediğiniz zaman bitmemiş gönderme işlemlerinizi iptal edebilme imkanı da sunar. Beta sürümü sonrası, kripto para çekim işlemleriniz için şu anda bulunan “ekonomik” tarifenin yanına “hızlı” tarifeyi de ekleyeceğiz.

 

Bank Anatolian beta sürümü neleri etkiliyor? Nelerin değiştirilmesi planlanıyor?

Kontrollü ve istikrarlı bir platform olması için şimdilik katılım sayısını limitliyoruz. (Lütfen güncel limitler için sosyal medya hesabımıza bakınız.) Beta sürümünde iken kullanıcılarımız en düşük komisyon imkanlarından faydalanabilirler. İleride bu limitleri kaldırmayı ve en ideal komisyonları belirlemiş olmayı planlıyoruz.

En düşük komisyon oranları vaadimizi daimi kılmak niyetiyle maliyetlerimizi uygun seviyede tutmaya çalışırken bir yandan da sistemi sürekli geliştiriyor olacağız. Testlerimizi tamamladık ve takas platformumuzun hazır olduğunu onlayladık fakat Bank Anatolian sadece bir kripto para takas platformu olmayı değil, geliştiriciler ve üreticiler için kolay bir ödeme alma/gönderme sistemi olmayı da amaçlıyor. (Programcılar için kullanılabilir API v1 için iletişime geçebilirsiniz.) Bununla ilgili çalışmalarımız devam ederken beta sürecinde yaşanması muhtemel kısa süreli yavaşlamalardan dolayı şimdiden özür dileriz.

İlk başta, ön-kayıtları açarak kullanıcıların sistemi tanımalarını ve şimdiden yerlerini almalarını sağlamak istiyoruz. Ön-kayıtların açılmasıyla bir kaç gün içerisinde bakiye yükleme işlemlerini aktif hale getireceğiz. Bakiye yükleme işlemlerinin (deposit) açılmasıyla birlikte BTC ve LTC alış-satış işlemleri de başlatılmış olacak. Hemen ardından da para çekme taleplerini aktif hale getireceğiz. Beta süreci bittikten sonra geliştirmelerimiz devam edecek, mevzuata uygun şekilde kripto paralarla ödeme alma/gönderme sistemimizi herkes tarafından kolayca kullanılabilir hale getirmeye çalışıyoruz.

Son olarak…

Kripto paraların günlük hayatımızdaki işlerde yaygınlaşacağına inanıyoruz. Şu anda herkes tarafından kullanılması zor gibi gözüken bu sistemin güvenlikten taviz vermeden herkes için kolay hale getirilmesini mümkün görüyoruz. İnsanlar, üzerinde isimlerinin ve karışık sayıların bulunduğu kartları, arkalarındaki teknolojiyi ve içlerindeki kriptolojiyi bilmeden, rahatlıkla ve güvenle kullanabiliyorlar. Daha özgür bir ekonomik sistem vaadeden kripto paraların bu teknolojilerden aşağı kalır yanı olmadığını düşünüyoruz.

Yaklaşık 1 ay gibi bir süre sonrasında betadan çıkmayı planlıyoruz. Bu süre sonunda kurumsal kimliğimizle karşınızda olana kadar geliştirici ve iletişim ekibiyle sosyal medya üzerinden etkileşim halinde olabilir, gelişim sürecinde her türlü görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Anatolian.Org (@AnatolianOrg)