Bank Anatolian Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Sosyal medya ve e-postalar üzerinden gelen önerilerin ardından, geçtiğimiz cumartesi günü Twitter hesabımız üzerinden bir anket yayınlama kararı aldık. Alternatif kripto paraların alış ve satışları ile kripto paralarla ödeme alma seçeneklerini sunduğumuz ankette sizlere hangisini daha önemli bulduğunuzu sorduk. “Altcoin Marketi” açık ara farkla en çok oylanan seçenek oldu. Sonucu tahmin ediyorduk fakat ne kadarlık bir fark oluşabileceğini görmek ve çalışma alanlarımızın yoğunluğunu ona göre değiştirmek istedik.

Bu, projemizin kripto ödeme sistemi kısmını iptal ettiğimiz anlamına gelmiyor. Fakat taleplere gereken arzı sunmanın da öneminin farkındayız. Bu yüzden çalışmalarımızın yönünü diğer kripto paralara çevirdik.

Ödeme sistemi hakkında

Ödeme sistemi API erişimi için iletişime geçen geliştiricilerin e-posta adresleri ile bir iletişim listesi oluşturduk. Pek çoğu ile sistemin geliştirici olmayanlar tarafından da kolayca kullanılabilmesinin yolu üzerine fikir alış verişinde bulunabildik. Bu alandaki çalışmalarımız bittiğinde ve mevzuata uygun bir şekilde kullanılabilir olduğundan emin olduğumuzda bir bilgilendirme e-postası göndereceğiz. Gerekli materyaller açık kaynak olarak paylaşılacağından ileride websitemizden de ulaşılabilir olacak.

Altcoin desteği hakkında

Takas platformumuzun hem bağlandığınız website kısmı hem de sunucu yazılımı kısmı diğer kripto paraları da sonradan entegre edebileceğimiz şekilde tasarlanmıştı. Fakat açılışta sadece Bitcoin ve Litecoin alış-satışlarını desteklemeyi düşünüyorduk. Henüz üzerinde somut bir çalışmamızın olmadığı bir özelliği önceden vaadederek hedef kitlemizi artırma girişiminde bulunmak istemedik. Bu yüzden sizlerden gelen talepler doğrultusunda alternatif kripto para desteğimizi artırma kararı aldığımızı, ön kayıt aşamasının sona ermesinin ardından açıklıyoruz.

Fakat yeni bir kripto parayı alış-satış için hemen hizmete sunmak malesef mümkün değil. Kripto paraların yazılımlarını sisteme uygun bir şekilde düzenleyip derlemek, soğuk cüzdanlarını oluşturmak, hem mainnet hem testnet block zincirlerini güvenli* bir şekilde depolama alanlarımıza kaydedip gerekli tüm testleri yapmak zaman alan bir süreç. (* Bir kripto paraya ait blok zincirlerini hazır bootstrap verisi olarak edinmek veya blok zincirsiz çalışan ve işlem doğrulamaları için bağlandığı eşlere güvenmek zorunda olan -light- yazılımları kullanmak hem ticari hem bireysel projeler için güvenli değildir. En güvenli yöntem yazılımın ağ üzerinden diğer eşlere -node- bağlanarak tüm blokları indirmesi ve doğrulamasıdır.)

Kısaca, zaman alıcı bir sürecin içerisindeyiz. Sizlere en iyi hizmeti vermeye hazır olduğumuz vakit platformumuzun açılışını gerçekleştireceğiz.

Ön kayıtlar

Ön kayıt aşaması sona erdi ve ön kayıtlar sayesinde ne gibi düzenlemelere gitmemizin faydalı olacağı konusunda da fikirler edindik. İlk kayıt olan kullanıcılarımızın açılış sonrası bazı avantajlardan faydalanacağını ön kayıtları açmadan önce tanıtım ortaklarımızın sosyal medya hesapları üzerinden duyurmuştuk. Tüm kullanıcı kayıtlarını, açılış sonrası 30 gün boyunca 0 komisyon promosyonu atamak üzere listeledik.

Kayıt olan kullanıcılarımızın bir çoğunun şifre belirlemede sıkıntı yaşadıklarının farkındayız. Hem sistem güvenliği amacıyla hem de girişimimizin şifre avı olarak nitelendirilmemesi adına şifrelerinizde kullanabileceğiniz karakterleri kasıtlı olarak kısıtladık. Bu kısıtlama açılış sonrası kalkacaktır.

Uzun bir süredir kullanıcılar için hem maddi açıdan hem de güvenlik ve mahremiyet açısından uygun olan bir sistemi nasıl tasarlarız diye düşünüyorduk, bir süre sonra da sistemimizi geliştirmeye başladık. Artık projemizi yavaş yavaş duyurmamızın ve somut olarak bir şeylerin geliştirildiğini göstermemizin zamanının geldiğini düşündüğümüz için geçtiğimiz cuma bu ön kayıt sürecini başlatmıştık. Öneri, görüş ve taleplerini bu aşamada bizimle paylaşmış olan herkese çok teşekkür ederiz. Ön kayıtların bitmesinin ve Twitter anketi sonuçlarının belli olmasının ardından değişen sistem ve sunucu gereksinimlerimizi belirlemek ve karşılamak için hemen çalışmalara başladık. Bize sosyal medya ve sitemizdeki iletişim sayfası üzerinden bildirimde bulunmaya devam edebilirsiniz.

İlginiz için tekrar teşekkür eder, hepinize iyi bir sene dileriz.

Anatolian.Org (@Anatolian.Org)